четвъртък, 26 март 2015 г.

Боженци

Име

В книгата си "Из общественото и културно минало на Габрово", д-р Петър Цончев нарича селото (което тогава е и община) Боженци. Единствената промяна е през 70-те години на 20 век, когато статутът му от махала е преминал на село.
И към момента, самостоятелната пощенска станция на входа на селото посреща с табела: "Пощенска Станция село Боженци"

География

Боженците се намира в средна Стара планина, на изток от Габрово, непосредствено след Шипченския проход. Разстоянието от Трявна е 8 km по черен път и 24 km по асфалтов път, от Габрово - 15 km, от София - 201 km, от Варна - 255 km, отПловдив - 116 km, от Бургас - 207 km, от Русе - 150 km.

История

Навлизането на фабричната промишленост след Освобождението измества местните занаятчийски стоки и селото постепенно запада. През 1962 г. започва реставрирането на някои сгради, както и цялостно възстановяване на селото. На 6 септември Боженци е обявено официално за архитектурно-исторически резерват.Село Боженци е създадено след турското нашествие в Търново в края на 14век.България бягат голяма част граждани, които се заселват в дълбоките и по-труднодостъпни части на Балкана. Между тях е и младата болярка Божана, която избира за свое скривалище местността, където в момента е село Боженци. Именно на нея то носи своето име. Синовете на болярката се захващат с търговия и с течение на времето селото се разраства, за да се превърне през Възраждането във важен кръстопът за търговците към средата на XVIII в. Основната продукция на търговците екожавълнавосъкпчелен мед. Непосредствено до единия край на селото има запазен римски път в посока Габрово, а точно от другата страна започва горска пътека къмТрявна.
Тогава от столицата на
Днес хиляди туристи посещават този живописен кът, превърнал се във важна туристическа дестинация.

Архитектура

Истинско майсторство на възрожденската архитектура представлява трикорабната базилика "Пророк Илия", където могат да се забележат куполи, скрити под скосения таван, масивни каменни стени и типичните боженски сводове. Църквата е построена през 1840 г. и влиятелните жители на селото получават разрешение да построят към нея камбанария - нещо строго забранено по време на Османското владичество. В долната част на църковния двор е имало килийно училище. Класно училище е построено през 1872 г. и представлява масивна сграда в началото на селото, която след това е преустроена на галерия. По предназначение, на нейният първи етаж е имало салон и библиотека,
а на втория - класни стаи.Село Боженците е обявено за архитектурно-исторически резерват през 1964 г. По тази причина в него е запазена архитектурата отВъзраждането, като съществува забрана за изграждането на сгради, които не са в запазения стил на селото. Тъй като заселниците по време на османското владичество са били заможни и влиятелни хора, голяма част от къщите са на два етажа (ката). Първият обикновено се използва за дюкян, а във втория са живеели стопаните. Характерни за боженските къщи са чардаците, покривите от каменни плочи, ъгловите камини, дърворезбите на таваните. Настилката на боженските улици навсякъде е единственокалдъръмена.

Културни и природни забележителности

За националните празници в резервата се правят възстановки на традиционни обичаи-мартеници,лазаруване,коледуване.Боженци100 национални туристически обекта на Български туристически съюз: Архитектурно-исторически резерват "Боженци", 08:30 - 20:00 часа.Печат има в музейните обекти, за които се взема билет от Информация (първата сграда в дясно след паркинга). Предлага се целогодишно настаняване в общински и в частни къщи. Резервата се посещава от повече от 25 000 души годишно.
е сред

Личности

  • Светослав Лучников
  • Димитър Дончев Попов (Комитовски) (1859-1918) - участник в сръбско-турската война от 1876 година. Опълченец от IX дружина в Руско-турската война от 1877-1878 година. След Освобождението се преселва в Попово. Търговец. Дарител. Умира в Попово.

Няма коментари:

Публикуване на коментар